Hamilelikte Uyku

Belki de uykuya ve istirahata en çok ihtiyaç duyulan dönem gebelik dönemidir. İlk haftalarda salgılanan hormonların etkisiyle anne adayları yorgunluk hisseder ve durum istirahat etme isteği oluşturur. İlerleyen gebelik haftalarında bu durum olmasa bile uyku düzeni ve istirahat anne adayı ve bebek için önemlidir.

Uyku sırasında vücut otomatik olarak en uygun pozisyona geçer. Dinlenme döneminde sol yana yatmak hem anne adayı hem de dolaşım sistemini rahatlatmak için faydalıdır.

Gebelik döneminde düzenli bir uyku için günde en az 8 saat uyumak gerekir. Gebeliğin ilk haftalarında salgılanan hormon sebebiyle oluşan uyku isteği bazen gebelik belirtisi olabilir.

Anne adayları için gebeliğin son döneminde yatar pozisyondan doğrulurken ya da oturur pozisyondan ayağa kalkarken tansiyon düşebilir. Bu sebeple ani hareket etmekten kaçınılmalıdır. Tansiyon düşmesi sonucunda baş dönmesi yada daha ileri aşamalarda bayılma hissi olabilir. Bu tür tansiyon düşmeleri özellikle gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde karşılaşılır ve bebek için sorun teşkil etmezler.