Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik döneminde kullanılması önerilen bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar çoğunlukla mide bulantılarını azaltmak için bulantı ilaçları, idrar yolu enfeksiyonları için antibiyotikler, ağrı kesiciler ve kabızlık gibi yaşam kalitesini düşüren şikayetler için kullanılır.

Gebelik döneminde doktor reçetesi ile verilen ilaçların anne adayı ve bebeğe zararı yoktur. Özellikle demir içerikli hapların kullanılması önerilir. Ancak anne adayında orak hücre ve talesemi hastalığı varsa demir içerikli hapların kullanılması önerilmez. Bu nedenle mevcut hastalıklar bilgisi doğru verilmeli ve gebelikte kullanılan her ilacın doktor kontrolünde olması gerekir.

Her dönem de güvenli kullanılabilen ilaçlar arasında penisilin tarzı antibiyotikler vardır. Ancak anne adayının penisiline karşı duyarlılığı varsa kullanılmamalıdır. Bazı antibiyotiklerin kullanımı gebelik döneminde uygun değildir ve bebeğe zarar verdiği düşünülmektedir. Bu sebeple gebeliğin haftası ve antibiyotiğin kullanım derecesi çok önemlidir.

Anne adayları bebeğe zararlı olabileceği düşüncesi ile daha çok hafif ağrı kesici kullanmayı tercih etmektedir. Bunun yanında mide bulantısı ilk aylarda şiddetli olduğu için ilaçların kullanım sıklığı da artmaktadır. Gebelik döneminde kullanılan birçok ilaç plasenta yoluyla bebeğe geçer ve etkiler. Ancak önemli olan bebeğe verdiği etkidir. Bu etki ise ilaca ve doza bağlı olarak değişmektedir.

Gebelikte kullanılan ilaçların gebelikte anomali yaptığına dair bilgi henüz açıklanmış değildir. Fakat %3lük oranın anne adayının gebelik döneminde kullandığı ilaçlara bağlı olduğu düşünülmektedir. En önemli dönem olan 5-8. Haftada kullanılan ilaçlara bağlı oluşan engeller değiştirilemez. Bu yüzden bu dönemde kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Penisilin gebeliğin her döneminde güvenle kullanılabilir. Ayrıca anne adayının güvenle kullanabileceği birçok antibiyotik türevi bulunmaktadır. Ancak her ilaçta olduğu gibi doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.