Gebelikte Ev İşleri

Gebelik döneminin son 3 ayında anne adayları hareket etmekte zorlanabilir. Bu sebeple hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığını riske atacak ağır ev işlerinden kaçınmaları gerekmektedir. Yine son 3 ayda yorgunluk hissi, sırt ağrıları ve arka eklemlerdeki ağrılar artabilir. Bu durumda ev işlerini yapmak anne adayları için zor olabilir.

Anne adayları ev işlerini yaparken sırt ağrılarını arttırmamak ve bacaklara daha fazla yük oluşturmamak için, omuzları dik tutmalı ve uzun süre aynı pozisyonda ayakta kalmamalıdır. Bu şekilde omurilik daha fazla zorlanmamış ve kan dolaşımınız daha düzenli olur.

Anne adayları vücudunun en sağlıklı şekilde durması için önceki alışkanlıklarını bırakmalıdır. Yerleri silerken, süpürürken kullandığınız malzemenin, sırtınızın dik durması için mümkün olduğunda uzun olması gerekir.

Anne adaylarına göre daha alçakta duran eşyaların temizliği yapılırken, öne doğru eğilmek yerine, dizlerinin üzerine çömelip öyle temizlenmelidir. Aynı yöntem çamaşır makinasına kirli kıyafetleri koyarken de uygulanmalıdır.

Size göre alçakta duran eşyaları veya bibloları temizlerken, yerlerini düzeltirken veya tozlarını alırken öne doğru eğilmek yerine dizlerinizin üzerine çökmelisiniz. Bu şekilde oturduğunuz yerden kalkılacağı zaman ani hareketlerden kaçınılmalı ve ağırlık kollara verilmelidir.

Belli bir süre aynı pozisyonda kalacak ev işlerini yaparken (sebze ayıklamak, pişirmek veya temizlemek) sırtın dik duracağı sandalye de oturmak faydalı olabilir. Aynı zamanda bu pozisyonda dizlerin yüksekliği kalçadan birkaç santim daha yüksekte olmalıdır. Ayakların ve sırta alınan yastıkla anne adayı kendini daha rahat hissedebilir.

Gebelik döneminde taşınan torbalar çok zor olmamalı ve omurilikte kamburlaşma olmaması için her iki ele eşit miktarda ağırlık alınmalıdır. Ayrıca torbaların ağırlığı 4 kiloyu geçmemelidir.

Gebelik döneminde ev işlerinde destek almak hem anne adayı hem bebek sağlığı açısından faydalıdır. Anne adayları ağır işler yapmaktan uzak durmalı, ağır eşya kaldırmamalı, cam silmemeli, perdeleri takmak için merdivene çıkmamalı ve ağır eşyaları yerinden oynatmak için itmemelidir. Çünkü bu hareketler düşme tehlikesi oluşturabilir. Ayrıca karın kaslarına yapılacak baskıyla rahimde kasılıp erken doğuma sebep olabilir.