Gebelikte Egzersiz

Gebelikte Egzersiz

Anne adaylarının çoğu, gebelik döneminde bebeğe zarar vereceği düşüncesiyle spor yapmaktan kaçınır ve normalden daha az hareket ederler. Fakat gebelik döneminde kontrollü yapılan spor hem anne adayına doğum ve sonrası için faydalı hem de bebek için zararı yoktur.

Gebeliğin ilk üç ayında egzersizlere hafif tempolu yürüyüş ile başlanabilir. Yapılan hafif tempolu yürüyüşler, sağlıklı bir gebelik süreci için faydalıdır. Anne adayı tempolu yürüyüş yaparken kendini yormadan yürümelidir. Omurgayı güçlendirmek için sırt egzersizlerine başlanabilir.

Hamilelik yogası ve pilatesi ilk haftalardan itibaren yapılabilir. Gebelik süreci için uyarlanan yoga ve pilates hem anne adayları hem de bizlerin tercih ettiği egzersizlerdir. Hamilelik yogası ve pilatesinin vücuda faydaları çoktur. Vücudu rahatlattığı gibi ruhu da dinlendiren, sırt ve bel ağrılarını önleyen bu egzersizler alanında uzman kişiler ile birlikte yapılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise hareketlerin hamilelik sürecine uygun olmasıdır.

Gebeliğin ikinci 3 ayına kadar yürüyüş, pilates ve yoga egzersizlerine devam edilebilir. Aynı şekilde anne adaylarının ve bizlerin tercih ettiği bir diğer egzersiz ise yüzmedir. Bu dönemde vücut ağırlığının artmasıyla birlikte çoğu egzersizin yapılması daha zor hale gelir. Suyun kaldırma kuvveti, anne adayının, artan vücut ağırlığını dengeler ve oluşabilecek yaralanma yada kaza riskini en aza düşürür.

Yüzme egzersizinin bir diğer avantajı ise anne adayının vücut ısısı daha eşit dağılır ve bu bağlı olarak bebeğin de ısısında ani değişim olmamaktadır. Tüm bunların yanında havuzun hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Islak alanlarda düşme kayma gibi kazalar yaşanmaması için önlemler alınmalıdır.

Gebeliğin son 3 ayı karın bölgesinin daha fazla büyüdüğü dönemdir. Bu yüzden bu dönemdeki egzersizlerin oturma pozisyonunda yapılması daha uygundur. Her hangi bir engel ya da erken doğum riski yoksa hafif tempoda yürüyüşler yapılmaya devam edilebilir. Yine bu son dönem için gebeliğe uygun hareketlerle pilates yapılabilir.

Yapılan egzersizlerin anne adayına faydası aşağıdaki gibidir.

  • Ağırlık kontrolü sağlamaya yardımcıdır
  • Metabolizma hızını arttırır
  • Dayanıklılığı ve kuvveti arttırır
  • Sırt ve bel ağrılarını en aza indirir
  • Doğum için gerekli olan kasları çalıştırır
  • Sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler
  • Gestasyonel diyabet riskini önler
  • Rahat bir uyku sağlar
  • Ödemlerin daha az olmasını sağlar
  • Daha enerjik hissedilmesini sağlar.

Hayatımızın her döneminde spor hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız için önemli bir yere sahiptir. Gebelik döneminde de spor anne adayı ve bebek için faydalıdır. Fakat bu dönemde bazı rahatsızlıklar sporun riskli olasına sebep olabilir. Anne adayında kalp-damar tıkanıklığı, solunum hastalıkları, troid, böbrek, diyabet, yüksek tansiyon ve kansızlık gibi hastalıklar mevcutsa ya da daha önceden düşük öyküsü varsa spor yapmak riskli olabilir. Aynı şekilde şuan ki gebeliğinde düşük ya da erken doğum tehdidi varsa egzersizler tehlikeli olabilir. Bu tür durumlarda sağlık geçmişine bakılıp ve doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanmalıdır.