Kızlık Zarı Dikimi

Antalya Kızlık Zarı Dikimi

Halk arasında bekaret zarı, latince himen (hymen) olarak da adlandırılan kızlık zarı vajinanın hemen girişinde bulunan embriyolojik bir kalıntıdır. Kızlık zarının çeşitleri vardır ve yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bir kişinin bakire olup olmadığı kızlık zarı muayenesi ile anlaşılır. Bu muayeneyi jinekologlar yapar.

Kızlık zarı muayenesi oldukça basittir ve kısa sürer. Herhangi bir alet kullanılmaz ve muayene ile kızlık zarına herhangi bir zarar gelmez.

Fonksiyonel olarak kızlık zarının vücutta ciddi bir görevi olmasa da özellikle bebeklerde enfeksiyon riskini önlemek için bir bariyer görevi görmektedir. Bebeklerde vajinal enfeksiyonların içeri girerek rahim içerisinde ve tüplerde iltihabi reaksiyon oluşturma riski yetişkinlere göre daha yüksek olduğundan, kızlık zarı bu riski azaltmaktadır. Kızlık zarı çoğunlukla ilk cinsel birliktelik sırasında esneyerek ya da yırtılarak açıldığından toplum içerisinde bekaret simgesi olarak da bilinmektedir. Ancak nadirde olsa bazı kadınların doğuştan kızlık zarı olmayabilir.

Bozulmuş veya yırtılmış olan kızlık zarının dikimi cerrahi müdahale ile mümkündür. Bunun için iki farklı dikim yöntemi bulunmaktadır. Bunlar geçici kızlık zarı dikimi ya da başka bir ifadeyle düğün öncesi dikim işlemidir. İkinci yöntem ise kalıcı kızlık zarı dikimi ya da başka ifadeyle flep yöntemidir.

Kızlık Zarı Türleri Nelerdir?

 • Anüler (yuvarlak) kızlık zarı: Kadınların çoğunluğunun sahip olduğu kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarında bulunan delik yuvarlak, halka şeklindedir. Bu tür kızlık zarında hasta yeterince ıslanır ve kendini rahat bırakırsa kanama olmayacaktır.
 • Kresentrik (yarımay) kızlık zarı: toplumdaki %5-20 kadında görülebilen kızlık zarı tipidir. Yarımay kızlık zarında kızlık zarının üst kısmı daha ince iken alt kısmı daha kalındır. Şekil olarak yarım ay şeklinde açıklığı olan bu tip zarlarda ilişki sırasında ağrı acı hissedilebilir ve kolay bir şekilde açılma olmaz.
 • Falciforme (hilal şeklinde) kızlık zarı: bu tip kızlık zarları en kolay açılan ve ilk ilişkide çoğunlukla hiç kanama olmayan kızlık zarlarıdır. Kızlık zarı vajina girişinin sadece kenarlarında ince bir hat şeklinde görülür ve muayene esnasında ‘’duhule müsait’’ veya ‘’esnek’’ olarak nitelendirilen kızlık zarları bu tiptedir. İlk ilişkide kanama olasılığı çok düşüktür çünkü esneyerek, kanamasız açılma gerçekleşecektir.
 • Septalı (bölmeli) kızlık zarı: çok sık rastlanılan bir kızlık zarı tipi olmasa da kadınların %1-5 inde görülebilmektedir. Bu tip kızlık zarında zarı ortan ikiye bölen bir bölme bulunmaktadır. Zar ortasında köprü bulunan iki ayrı parça şeklindedir. Bu tip kızlık zarında cinsel birliktelikte ağrı fazla olur ve genellikle cerrahi işlem gerektirmektedir.
 • Kribriform (kalburumsu) kızlık zarı: bu tip kızlık zarında birden fazla delik bulunmaktadır. Nadir görülen bu kızlık zarı tipinden çok sayıda delik bulunduğu için kalbura benzetilmektedir ve cerrahi işlem gerektirebilmektedir.
 • Mikroperfore (küçük delikli) kızlık zarı: bu tip kızlık zarında bulunan açıklık oldukça küçüktür. Adet kanamasının da dışarı çıktığı bu deliğin küçük olması nedeniyle adetler aşırı sancılı ve uzun süreli olabilmektedir. Cinsel birliktelik ile açılması zor olan bu tip kızlık zarında cerrahi işlem gerekmektedir.
 • İmperfore (deliksiz) kızlık zarı: bu tip kızlık zarında bulunması gereken açıklık doğuştan bulunmamaktadır. Tamamen kapalı olan bu kızlık zarı tipine sahip olan hastalarda, herhangi bir açıklık olmadığı için cerrahi işlem olana kadar adet kanaması da olmayacaktır. Bu nedenle hastalar çoğunlukla ergenlik döneminde tanı alırlar. Cinsel birlikteliğin olamayacağı bu kızlık zarı tipinde cerrahi işlem yapılması gereklidir.

Kızlık Zarı Dikiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler?

 • Kuru ve temiz tutun; dikiş yerleriniz temiz ve kuru tutulması gerekir.
 • Dikiş yerleriniz kuru ve temiz olursa oku iyileşmesi daha hızlı olur ve enfeksiyona karşı dayanıklı olur bunun sebebi nemli ve ıslak yerlerde bakterilerin daha hızlı çoğalmalarıdır.
 • İşlem sonrası birkaç gün duş almayın; İlk birkaç gün suyun fazla değmemesi daha iyi olacaktır.
 • Duşlarınızı bir ay boyunca ayakta alın; Oturarak yıkandığınızda dikiş yerleriniz daha fazla suya maruz kalacaktır.
 • Sık ped değiştirin; Özellikle ilk 15 gün akıntı ve lekelenmeleriniz olacağından kuruluğu sağlayacak kadar sık ped değiştirin.
 • Gerekli durumda adetinizi geciktirin; Adetiniz yakınsa adet geciktirici ilaç kullanın zira en az 10 gün adet olmamanız uygun olur.
 • Kabız kalmayın; Dikim yeri ile anüs yakın olduğundan katı tuvalet sırasında dikişleriniz etkilenebilir, bu yüzden büyük tuvaletinizi yumuşatacak bitkisel yada medikal ilaç kullanmanızda fayda vardır.
 • Bir ay boyunca spor yapmanız, koşmanız, deniz ve havuza girmeniz önerilmez.

İlgili İçerikler

Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma 09.00 – 18.00
Cumartesi 10.00 – 16.00
Pazar Kapalı
Resmi Günler Kapalı

İletişim Bilgileri

 • Yeşilbahçe Mah. M. Kasapoğlu Cad. Ayhan Kadam İş Merkezi Kat:3 D:10 (Kırmızıgül Kavşağı) Muratpaşa/ Antalya
 • 0 242 312 2 312 / 0 546 202 87 44