Antalya Kürtaj, Fiyatları 2022

Antalya’da yaşıyorsanız ve Antalya Kürtaj hizmeti sunan güvenilir, tecrübeli bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bizimle iletişime geçerek Antalya Kürtaj ve Antalya Kürtaj Fiyatları gibi konularda detaylı bilgi alarak karar vermenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kürtaj Antalya‘da ve Türkiye’de en çok uygulanan işlemlerden biridir. Ülkemizde her 4 kadından biri fark etmeden veya kazara gebe kalmaktadır. Psikolojik yönden hamileliği sonlandırmak da oldukça zor bir karardır.

Bir kadının istenmeyen gebeliğini güvenli ve yasal olarak sona erdirme hakkına sahip olması, kadını kural dışı, sağlıktan uzak koşullarda yapılan merdiven altı kürtaj yöntemlerinden uzak tutarak, kadın sağlığının ve hayatının korunmasını sağlamaktadır.

Antalya Kürtaj Nedir?

Antalya Kürtaj, istenmeyen veya sorunlu gebeliklerin sonlandırılması için uygulanan hamileliği tıbbi olarak sonlandırma işlemidir. Kürtaj, hamileliği tıbbi olarak sonlandırma işlemidir. Türkiye’de reşit olan tüm kadınlar kendi isteği ile karar vererek kürtaj yaptırabilirler. Kürtaj öncesi hamilelik durumu ve gebelik haftası ultrasonografi ile belirlenmelidir. Sonrasında uzman hekim ve uygun koşullarda tahliye işlemi gerçekleşmelidir.

Rahimden yeni oluşan gebelik kesesini çıkarmak için ilaçlı ve/veya cerrahi yöntemler kullanılabilinir.. Piyasada kürtaj hapı adıyla illegal olarak satılan ilaçlar son derece tehlikelidir; bu nedenle kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçlar aşırı kanama ve ağrı yapabildiği gibi içeride parça kalması ve enfeksiyona ve bazen de rahim yırtılmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle ilaçla düşük yapmak ölüme bile sebebiyet verecek kadar risklidir. Kürtaj işlemi cerrahi bir müdahale olup konunun uzmanı kürtaj yapan kadın doğum doktoru tarafından yapılmalıdır.

Antalya Kürtaj ne zamana kadar yapılabilir?

Yasal olarak Antalya Kürtaj işlemi 10. Gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir. Çünkü gebelik haftası büyüdükçe işlem zorlaşmakta ve kürtaj sonrası risk ve komplikasyonlar artacağı için bu yasal düzenleme ile kadın sağlığı korunmaktadır. Ancak tıbbi gereksinim olduğu durumlarda (terotejen ilaç kullanımı, tomografi maruziyeti, anomali varlığı gibi) 10.haftanın üzerinde de tıbbi tahliye işlemi yapılabilmektedir.

Antalya Kürtaj Doktoru Melek Büyükkınacı Erol

Vakumlu kürtaj yöntemi nedir?

Antalya Kürtaj işleminde en güvenli yöntem genel anestezi altında vakum aspirasyon ile kürtaj yöntemidir. Vakum aspirasyon yönteminde her hastaya özel tek kullanımlık plastik kanüller ve steril aletler ile işlem gerçekleştirilir. İşlem esnasında hastaya uygun ağrı kesici ve antibiyotik uygulanır. Böylece oluşabilecek riskler %97 oranında azalmaktadır.

Vakumlu kürtajın avantajları nedir?

Vakumlu kürtaj eski tip klasik yöntemlere göre daha konforlu ve hasta için daha az riskli yöntemdir. Vakumlu kürtajın aşağıdaki avantajları sayesinde daha çok tercih edilen yöntem olmaktadır.

Enfeksiyon riskinin azalması
İşlem sonrası ağrının az olması
İşlem süresinin daha kısa olması
Kürtaj sonrası kanamanın az olması
Parça kalma riskinin az olması
Rahim içi yapışıklık oluşma ihtimalinin azalması

Kürtaj Antalya işlemi ne kadar sürer?

Kürtaj Antalya işlemi kısa süren bir müdahaledir. Komplikasyon gerçekleşmediği durumlarda vakumlu kürtaj süresi 10-15 dakika arasında olmaktadır. Ancak her hastanın uyuma ve uyanma süresi farklı olabileceği için hastanın işlem odasında kalma süresi yarım saati bulmaktadır. 1 saat içerisinde hasta taburcu olacak kadar kendini iyi hissetmeye başlar.

Antalya Kürtaj öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Antalya Kürtaj öncesi en az 5-6 saatlik açlık durumu gereklidir. Bu süre içerisinde su ve sigara dahil hiçbir gıda tüketilmemelidir ve oruç gibi aç olunmalıdır. İşlem öncesi gebelik haftasının tespiti, kan gurubunun tespiti ve herhangi bir alerjik durumunun olup olmadığı sorgulanmalıdır. Kürtaj işlemi kadın doğum uzmanı tarafından genel anestezi altında ve anestezi hekimi eşliğinde gerçekleştirilir.

Kürtaj sonrası beklenen yan etkiler nelerdir?

Genel anestezi ile uygulandığı için kürtaj sonrası hafif baş dönmesi, hafif uyku hali, hafif şiddette mide bulantısı, adet sancısına benzeyen hafif kasık ağrısı gibi şikayetler olabilmektedir. Ancak bu etkiler birçok hastada ya minimal ya da hiç görülmemektedir. İşlem sonrası evinize giderken yanınızda size refakat edebilecek birinin olması önerilir. Vajinal kanama lekelenme tarzında olabilir. Vajinal kanamalar rahim kasıldıkça bir hafta içerisinde ara ara gelebilir. Bazı kadınlarda ise işlem sonrası hiç vajinal kanama olmayadabilir. İşlem sonrası ilk adet kanaması 30 ile 45 gün içerisinde olabilmektedir.

Antalya Kürtaj Fiyatları

Antalya Kürtaj Fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz. Bilgi için 0242 312 2 312 – 0546 202 87 44 numaralı telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Antalya Kürtaj fiyatlarını etkileyen birçok özellik bulunmaktadır. Anestezi şekline göre, gebeliğin büyüklüğüne göre, Antalya Kürtaj işlemi yapılacak hastaneye göre, kullanılacak araçların kalitesi ve kullanılacak ilaçların fiyatına göre Antalya Kürtaj Fiyatları etkilenmektedir. Ödenen ücret sadece doktorun değil ilaçlar, hastane, kullanılan tıbbi malzeme ve genel anestezi ile yapılıyorsa anestezi doktorunun ücretini de kapsar. Ayrıca kürtaj yapılacak kişinin sağlık durumuna göre tetkik istemek gerekebilir.

Kürtaj işleminin gizliliği ve detayları hakkında bilgilendirilmek oldukça önem arz etmektedir. Antalya’da bulunan kliniğimizde yaptığımız kürtaj işlemleri gizlilik ilkesine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. İlaçların en iyisi kullanılmakta ve malzemelerle birlikte ortamın sterilizasyonuna da sürekli dikkat edilmektedir. Kliniğimizde yapılan işlem sonrası en geç yarım saat içinde adet dönemindeki gibi rutin hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ayrıca ilk adet ile birlikte tekrar gebe kalma ihtimaliniz eskisi gibi olacağı için korunmayı ihmal etmemelisiniz.

Antalya Kürtaj İşlemiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • Kürtaj Bilgileri Gizli Kalır mı? Kürtaj işleminden hemen önce gebeliğin sonlandırılmasına izin verildiğine dair hastadan imza alınır. Bu form gizli kalır ve kesinlikle resmi kurumlarla paylaşılmaz. Ve bu bilgilere hasta rızası olmadan kimse ulaşamaz.
 • Evli çiftlerde gebelik sonlandırma için eş onayı gerekir mi?Evet kürtaj yasasına göre evli çiftlerde kadının eşinin de mutlaka gebeliğin sonlandırılmasını onaylaması gerekir.
 • Evlilik Dışı Kürtaj Yasal mı? Eğer hasta bekarsa ve 18 yaşın üzerindeyse, evli olmasa bile yasal olarak kendi isteği ile gebeliğini sonlandırabilir. Yani bekarlar da kürtaj yaptırabilir.
 • Ülkemizde Kürtaj Yasal mı? Bilinenin aksine Türkiye’de kürtaj yasak değildir. Belli kurallara uyulduğu takdirde Türk Medeni Kanunu’na göre kürtaj yasal kabul edilmektedir.
 • Kürtaj işlemi emzirmeye engel mi? Gebe olmak ya da kürtaj olmak emzirmeye engel değildir.
 • Kürtaj sonrası emzirmek mümkün mü? Kürtaj sonrası uygun ilaçlar verildiği için emzirmeye engel teşkil eden herhangi bir durum yoktur.
 • Emzirirken hamile kaldınız kürtaj olabilir misiniz? Emzirirken hamile kaldıysanız 10 haftalık yasal süre içerinde vakumla küretaj olabilirsiniz.
 • Anestezi süte geçer mi? Emziren annelerin kürtajına özel ilaç kullanmaktayız. Yinede kürtaj sonrası ilk sütün sağılarak atılması ve daha sonrasındaki anne sütünün bebeğe verilmesi önerilmektedir.
 • Anesteziden kaç saat sonra bebeğinizi emzirebilir misiniz? Emziren annelerin kürtajına özel ilaç kullanmaktayız. Yine de kürtaj sonrası ilk sütün sağılarak atılması ve daha sonrasındaki anne sütünün işlem sonrası kendinizi iyi hissettiğinizde istediğiniz zaman bebeğe verilmesi önerilmektedir.
 • Vakumlu kürtaj rahime zarar verir mi? Vakumlu kürtaj uzman hekim tarafından ve uygun koşullarda yapıldığında klasik kürtaj yöntemlerine göre çok daha az riskli bir operasyondur. Vakumlu kürtajın rahime zarar vermesi söz konusu değildir.
 • Kürtaj sonrası ne zaman sosyal hayatıma dönebilirim? Kürtaj sonrası aksi bir durum olmadığı sürece hasta taburcu olur olmaz sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. İşlem anestezi altında yapıldığı için anestezi sonrası konsantrasyon gerektiren işlerin yapılmaması ve araç kullanılmaması gerekir. İşlemden 2 saat sonra hafif bir şeyler olmak koşuluyla yeme ve içmeye başlanabilir. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden bulantıya sebep olmamak için kaçınılması gerekir. İşlem sonrası bir hafta vajinal kanama olabilir. Bu nedenle enfeksiyon riski oluşmaması için 10 gün cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir.
 • Kürtaj olunduğunu daha sonra başka bir doktor muayene ettiğinde anlayabilir mi? Her ay rahim duvarı kendini yenilediğinden kürtaj sonrası rahim gebelik öncesi şeklini alır. Bu nedenle kürtaj olan kadınların sonraki aylarda hekim tarafından muayene edilse dahi kürtaj olduğunun anlaşılması mümkün değildir.
 • Kürtaj sonrası tekrar hamile kalmak mümkün müdür? Uzman ellerde yapılan vakumlu kürtaj sonrası rahim zedelenme riski olmadığı için kürtaj sonrası istenilen zamanda tekrar hamile kalmak mümkündür. Kürtajdan sonraki aylarda eğer korunma olmazsa tekrar hamile kalmak olasıdır. Bu nedenle kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığı sadece istenmeyen hamileliklerin ve anomalili hamileliklerin tahliyesi için uygulanan bir yöntem olduğu unutulmamalıdır.