Gebelik Testi

Antalya Gebelik Testi

 

Antalya Gebelik Testi bebek isteyen anne adayları için heyecan verici olabilir. Gebelik testi yapmak için en önemli belirti adet gecikmesidir.

Kanda ve idrarda olmak üzere 2 tip test biçimi vardır. Her iki testte hCG (human chorionic gonadotropin) hormonunu kullanılmaktadır. hCG hormonu embriyonun rahim içine yerleştikten sonra plasenta tarafından üretilmektedir. Gebelikle ilgili belirtiler bu hormonun kanda yükselmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Gebelik testi ile hamilelik tespiti hCG hormonunun kanda veya idrarda varlığı ile anlaşılır. Test ile ilgili yanlış değerlendirmeler uygun zamanda yapılmaması nedeniyle olabilir.Beklenen adet tarihinin gecikmesi gebelik testi için yeterlidir. İdrar testleri doğru zaman da yapıldığında doğruluk oranı yüksektir. Test çok erken yapıldığında yanlış sonuç verebilir. Birkaç gün sonra adet başlamamışsa testin tekrarlanması önerilir.Kanda gebelik testi idrar testine göre daha duyarlı ve nettir.

İdrar ya da kan testinde gebelik pozitif çıktığında ultrason ile teyidi çok önemlidir. Gebeliğin rahim içi bir gebelik mi yoksa rahim dışına yerleşen gebelik mi olduğunu ancak ultrason ile değerlendirilebilir.

Bazı durumlarda test yanlış pozitif çıkabilir. Yani test pozitif olsa dahi gebelik olmayabilir. Eğer son 2 ay içerisinde bir düşük olduysa, hâlâ bir önceki gebeliğin etkisi ile test pozitif çıkmış olabilir.

Ya da çocuk sahibi olmak için tedavi alınıp ve çatlatma iğnesi yapıldıysa test pozitif çıkabilir. Bu sebeple çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, 12 gün içerisinde yapılan testler yanıltıcı olabilir. Bazen de plasenta tümörleri çok nadir görülse de gebelik olmadığı halde, testin pozitif çıkmasına neden olabilir.

Kimyasal gebelik denilen durumda, embriyo rahme tutunup hormon salgılamaya başladığından gebelik testi pozitif çıkabilir ama birkaç gün sonra gebelik sağlıklı devam etmediği için sonlanabilir ve adet başlayabilir. Bu sebeple, adet gecikmesi olmadan test yapmak, hayal kırıklığı olmaması adına daha doğrudur.